המקובל הרב קוק

הרב קוק ובשמו המלא הרב אברהם יצחק הכהן קוק היה הרב האשכנזי הראשון בישראל, היה מקובל, פוסק והוגה דעות. עלה לארץ ישראל בראשית העליה השנייה מלטביה ששם שימש ברבנות. כאן בארץ פיתח משנה פילוסופית-קבלית ביחס לציונות ולישוב החדש בארץ ישראל.

תפקידיו ופועלו: אמונה, חסידות, קבלה, שירה, פילוסופיה, תשובה, תפילה ותפקידים נוספים כראש ישיבת מרכז הרב, קהילת מחזיקי הדת לונדון ועוד. הוא נולד ב-7/9/1865 בעיירה גריוא ליד דוניסק שבלטביה ונפטר בירושלים ב-1/9/1935.

הרב קוק נחשב לאבי הציונות הדתית שהטביע את חותמו בהשקפותיה. מגדולי הוגי הדעות שהיו בישראל, נודע בכל תפוצות ישראל עוצם גודלו בכל מקצועות התורה ונודע גם במידותיו הטובות. השאיר אחריו מורשת מרשימה בנושאי הלכה, קבלה, אגדה, אמונה ומחשבת ישראל וגם הותיר אחריו אגרות בכתב ידו. למרות שעוד בחייו פרסם כמה מכתביו רוב כתביו יצאו לאור לאחר מותו ע"י בנו הרצי"ה שאסף וסידר אותם לספרים מסודרים לפי נושאים. ישנם ספרי הלכה שגם אותם בנו הרצי"ה ערך וסידר וישנם ספרים שיצאו לאור ללא כל עריכה, קצרה היריעה כדי לכתוב על כל פועלו, הרב קוק השאיר מורשת מרשימה אחריו.

במרוצת חייו של הרב קוק קמו עליו לא מעט מתנגדים למשנתו והיו עמו במחלוקת בלא מעט נושאים ויחד עם זאת העריצו את אישיותו והתייחסו אליו כאל אחד מגדולי הדור, היו גם כאלה שאמנם התנגדו לדרכו הציונית אך תמכו במשנתו המחשבתית, ישנן אין סוף עדויות על כך שהרב קוק היה נערץ בדורו וזה התבטא ביחסם של רבנים רבים אל הרב קוק כל חייו.

בירושלים קיים בית הרב קוק בו חי ופעל הרב בין השנים 1923 עד לפטירתו ב1935. הבית נמצא ברחוב הרב קוק 9 ליד בית טיכו, בקומה שנייה בשכונת בית דוד, המילה שכונה מעט שונה ממה שהיה נהוג אז. הבית משמש כיום כמוזיאון על חייו ופועלו של הרב קוק.